Novice/obvestila

Spominjamo se pohoda borcev XIV. divizije skozi naše kraje

0 Komentarji
1419
25-02-2016

 GOVOR  XIV . divizija

Spoštovani ,

 prav vsi tukaj prisotni . Štejem si v čast , da vas lahko letos že drugič nagovorim in hkrati tudi gostim v našem kraju . Letos obeležujemo 75 let od uradnega začetka druge svetovne vojne na ozemlju Jugoslavije . Z NOB je Slovenija in Jugoslavija že v času II. svetovne vojne stopila na stran borbe zavezniške koalicije zoper nacifašizem. Naš NOB nam je zagotovil zmago in osvoboditev. Omogočil je priključitev dobršnega dela Primorske k matični domovini. Ustvaril je podlage za pričetek in razvoj lastne državnosti. Za ta dejanja gre zato , borkam in borcem, večno priznanje in zahvala. K temu so veliko prispevale tudi aktivnosti partizanov na območju Završ, Graške gore in Zarazborja, Cirkovc in Plešivca, ki je vseskozi omogočalo kurirske poti med Savinjsko in Šaleško dolino, Pohorjem in Koroško. Na Grmadi nad Plešivcem je bil ustanovljen I. Štajerski bataljon, ki je že v začetku oktobra 1941 izvedel napad na mesto Šoštanj, prvi partizanski napad na kakšno mesto v Sloveniji. Tu so se bili težki boji XIV. divizije pri njenem preboju iz Dolenjske, preko hrvaškega ozemlja in Kozjanskega, na Pohorje. Velike izgube z nekajkrat številčnejšim sovražnikom je divizija kmalu nadoknadila, da je lahko opravila ključne naloge v vojaških operacijah za Slovenijo na Koroškem. Tudi v našem kraju so življenje izgubili borci NOB . Ne moremo jim reči hvala , lahko pa se jim poklonimo na takšen način , kot smo to storili danes . Upam , da bo v srcih vseh nas gorelo zavedanje , da so življenja bork in borcev NOB doprinesla največje bogastvo nam  in našim zanamcem : SVOBODO . Upam se trditi , da bomo našim mlajšim generacijam znali prenesti pravo , nepokvarjeno zgodovino , ki nas poučuje,kaj vse je bilo potrebno za današnjo blaginjo .
Na koncu pa si zapomnimo le to :

Bodimo to , kar smo . In nihče naj nas ne spreminja . Hodimo in bodimo prepričani ,da bomo hodili vedno naprej ,; obloženi s prtljago poguma in težav , ki nam stojijo ob poti .In se ne ustavljajmo . Kajti naš kočijaž je pogum in naša vodnica priložnost . Torej :

Vidimo se ob letu osorej .

 

0.0
Zadnja posodobitev: 10 junij 2022 06:46
Sorodne Novice: Krajevni praznik KS Cirkovce 2015 Spominska proslava ob obletnici pohoda XIV.divizij
konji kri vojna

Brez komentarjev...

Komentirajte

Vaš e-naslov ne bo objavljen..